Cześć. Dawno nie pisałam, ale wakacje (wiecie jak to jest :) (w stronę środka Ziemi)). Chciałabym kontynuować powtórzenie i następny post będzie już testem sprawdzającym Wasze umiejętności z rozdziału I pt. "Wykonujemy pomiary", czyli ze wszystkiego, co pisałam poprzednio na blogu. Powtarzam, że większości tekstów i zadań są z książki z fizyki klasy 1 "Świat fizyki" a obrazki stworzyłam ja.
No to zaczynajmy ! ;)
*Substancje różnią się od siebie gęstością. Gęstość substancji wyznaczamy doświadczalnie, mierząc masę oraz objętość ciała wykonanego z tej substancji i wyniki pomiarów podstawiając do wzoru d=m/v.
Tak obliczona wielkość informuje nas o tym, jaka jest masa jednostki objętości (1 cm3 lub 1 m3) danej substancji.
*W zależności od tego, w która stronę działa na ciało siła o tej samej wartości, skutek jej działania jest inny. Z tego powodu siłę opisujemy za pomocą wektora. Mówiąc "siła", mamu na myśli jej wartość wyrażoną w niutonach, kierunek, czyli prostą, wzdłuż której działa, oraz zwrot informujący, w którą stronę działa.
Siła przedstawiona na rysunku 1 ma pewną wartość, kierunek poziomy, zwrot w lewo. Siła przedstawiona na rysunku 2 ma taką samą wartość, kierunek poziomy , zwrot w lewo. W celu odróżnienia wielkości wektorowych od pozostałych (czyli skalarnych) nad symbolem tych wielkości rysujemy strzałkę (np. F ->)
*Siła Fc->, którą Ziemia przyciąga ciało o masie m (siła ciężkości, ciężar) ma wartość Fc= mg, gdzie g=10N/kg, kierunek pionowy, zwrot w dół (w stronę środka Ziemi).
*Skutek nacisku ciała o ciężarze Fc-> zależy od wielkości powierzchni zetknięciaciała z podłożem.
*Ciśnienie informuje nas o wartości siły działającej na jednostkę powierzchni (1 cm2 lub 1m2). Ciśnienie obliczamy ze wzoru p=F/S i wyrażamy w paskalach. 1Pa=1N/m2.
PRZYKŁAD:
Ciśnienie 5 Pa oznacza, że na powierzchnię 1 m2 działa siła o wartości 5N, na powierzchnię 10 m2 działa siła o wartości 50 N, a na powierzchnię 1 cm2 (1 cm2=1/10 000 m2) działa siła o wartości 5/10 000N.
*Przyciągana przez Ziemię warstwa otaczającego ją powietrza wytarza ciśnienie atmosferyczne. Przy powierzchni Ziemi jest ono równe około 1000 hPa= 100 000 Pa.
* Język fizyki różni się od języka potocznego, którym posługujemy się na co dzień.
PRZYKŁADY:
Waga w języku potocznym znaczy to samo, co masa w języku fizyki (mówimy: podaj wzrost i wagę). W języku fizyki waga to przyrząd do mierzenia masy, a ważenie to mierzenie masy lub ciężaru.
W języku potocznym pojęć: szybkość i prędkość używa się zamiennie. W języku fizyki szybkość wiążemy ze zmianą czegokolwiek w jednostce czasu (szybkość wpływu, szybkość budowy, szybkość wytwarzania, szybkość biegu, szybkość jazdy wskazywana przez szybkościomierz itp.).
Siła to w fizyce wielkość fizyczna mierzona w niutonach. W języku potocznym mówimy o siłach zbrojnych , siłach nadprzyrodzonych, siłach powietrznych itp.
*W obliczeniach wykonywanych w tym rozdziale należy koniecznie pamiętać, że aby ułamek podzielić przez ułamek, należy go pomnożyć prze odwrotność drugiego ułamka, np.
1 kg/1000/1 m3/1 000 000=1 kg/1000*1 000 000/1 m3.
Ps. Jak jest "F ->" to oznacza, że piszemy tą strzałkę nad F.
Mam nadzieję, że zrozumieliście przekaz i tak jak obiecałam, w następnym poście znajdzie się rozdział pt. " Sprawdź swoją wiedzę" ( S.S.W) :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz