czwartek, 14 maja 2015

Pomiar ciśnienia.

Następnym tematem jest "pomiar ciśnienia".

Poruszając się po głębokim śniegu w butach, zapadamy się. Gdy przypniemy narty, głębokość zapadania się jest znacznie mniejsza. Mimo, że ciężar człowieka jest w każdym przypadku taki sam ( a więc człowiek naciska na śnieg taką samą siłą, obserwujemy różne skutki nacisku. Im mniejsza jest powierzchnia zetknięcia ze śniegiem, tym większe zagłębienie.


Siła nacisku ciała na podłoże (lub powierzchnię innego ciała) działa prostopadle do powierzchni i nazywa się siłą parcia.

Iloraz wartości siły parcia i powierzchni, na którą ta siła działa nazywamy ciśnieniem i oznaczamy literą p.


ciśnienie= wartość siły nacisku (parcia)/ pole powierzchni, p=F/S



Z powyższego wzoru wynika, że :
-im większa jest powierzchnia, na którą wywierany jest taki sam nacisk, tym mniejsze jest ciśnienie,
-im mniejsza jest powierzchnia, na którą wywierany jest nacisk, tym większe jest ciśnienie (dlatego noże i nożyczki powinny być odpowiednio ostre, aby miały małą powierzchnię nacisku, a więc dobrze cięły materiał).

Wstawiając do wzoru definiującego ciśnienie jednostkę wartości siły i jednostkę pola powierzchni, otrzymujemy jednostkę ciśnienia, którą nazywamy paskalem i oznaczamy symbolem Pa. Zapisujemy to następująco:
[p]= [F/S]= 1N/1m2= 1Pa

1 paskal jest to ciśnienie wytworzone przez siłę o wartości 1 niutona działającą na powierzchnię, której pole wynosi 1m2. Takie ciśnienie wytwarza np. 100g cukru (100g= 0,1kg, F= ,01kg*10 N/kg= 1N) rozsypanego równomiernie na stole o powierzchni 1m2. Jak wynika z tego przykładu, jest to bardzo małe ciśnienie. Dlatego w praktyce często używa się jednostek będących wielokrotnościami paskala. Należą do nich m.in:
hektopaskal: 1hPa= 100 Pa
kilopaskal: 1kPa= 1000 Pa
megapaskal: 1MPa= 1 000 000 Pa





źródła: 
tekst- książka "Świat Fizyki 1"
obrazek- www.fizykus.blogspot.com (bloger)
zdjęcie- www.owocowydom.pl 

2 komentarze: