Poruszając się po głębokim śniegu w butach, zapadamy się. Gdy przypniemy narty, głębokość zapadania się jest znacznie mniejsza. Mimo, że ciężar człowieka jest w każdym przypadku taki sam ( a więc człowiek naciska na śnieg taką samą siłą, obserwujemy różne skutki nacisku. Im mniejsza jest powierzchnia zetknięcia ze śniegiem, tym większe zagłębienie.
Iloraz wartości siły parcia i powierzchni, na którą ta siła działa nazywamy ciśnieniem i oznaczamy literą p.
ciśnienie= wartość siły nacisku (parcia)/ pole powierzchni, p=F/S
Z powyższego wzoru wynika, że :
-im większa jest powierzchnia, na którą wywierany jest taki sam nacisk, tym mniejsze jest ciśnienie,
-im mniejsza jest powierzchnia, na którą wywierany jest nacisk, tym większe jest ciśnienie (dlatego noże i nożyczki powinny być odpowiednio ostre, aby miały małą powierzchnię nacisku, a więc dobrze cięły materiał).
Wstawiając do wzoru definiującego ciśnienie jednostkę wartości siły i jednostkę pola powierzchni, otrzymujemy jednostkę ciśnienia, którą nazywamy paskalem i oznaczamy symbolem Pa. Zapisujemy to następująco:
[p]= [F/S]= 1N/1m2= 1Pa
1 paskal jest to ciśnienie wytworzone przez siłę o wartości 1 niutona działającą na powierzchnię, której pole wynosi 1m2. Takie ciśnienie wytwarza np. 100g cukru (100g= 0,1kg, F= ,01kg*10 N/kg= 1N) rozsypanego równomiernie na stole o powierzchni 1m2. Jak wynika z tego przykładu, jest to bardzo małe ciśnienie. Dlatego w praktyce często używa się jednostek będących wielokrotnościami paskala. Należą do nich m.in:
hektopaskal: 1hPa= 100 Pa
kilopaskal: 1kPa= 1000 Pa
megapaskal: 1MPa= 1 000 000 Pa
źródła:
tekst- książka "Świat Fizyki 1"
obrazek- www.fizykus.blogspot.com (bloger)
zdjęcie- www.owocowydom.pl